Turcja udaremniła irański spisek mający na celu zabicie Izraelczyków w Stambule: FM | Nowy

Według doniesień medialnych władze tureckie aresztowały pięciu Irańczyków podejrzanych o planowanie ataków na Izraelczyków z użyciem pistoletów i tłumików.

Izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid podziękował Turcji w czwartek za pomoc w udaremnieniu irańskiego spisku mającego na celu skrzywdzenie Izraelczyków w Stambule i powiedział, że wysiłki wciąż trwają.

Tureckie władze aresztowały pięciu Irańczyków podejrzanych o planowanie ataków na Izraelczyków przed wizytą Lapida, poinformowały tego dnia tureckie media.

Lapid ostrzegł, że Izrael nie będzie „stać bezczynnie” w obliczu irańskich gróźb wobec swoich obywateli.

„Życie obywateli Izraela zostało uratowane w ostatnich tygodniach dzięki bezpieczeństwu i współpracy dyplomatycznej między Izraelem i Turcją” – powiedział Lapid podczas wizyty w Turcji. „Te wysiłki są w toku”.

Lapid przybył do Turcji w czwartek na rozmowy ze swoim tureckim odpowiednikiem Mevlutem Cavusoglu, ponieważ oba kraje kontynuują wysiłki na rzecz naprawy więzi napiętych przez silne poparcie Turcji dla Palestyńczyków.

W środę władze tureckie aresztowały pięciu obywateli Iranu podejrzanych o udział w rzekomym spisku mającym na celu zabójstwo obywateli Izraela w Stambule, podała gazeta Hurriyet.

Według raportu policja skonfiskowała dwa pistolety i dwa tłumiki podczas przeszukania domów i hoteli, w których przebywali podejrzani.

Brak natychmiastowej odpowiedzi ze strony Iranu.

Na początku tego miesiąca Izrael wydał ostrzeżenie swoim obywatelom, aby unikali podróży do Turcji i wezwał Izraelczyków w Turcji do natychmiastowego wyjazdu. Ostrzeżenie mówiło, że obywatele Izraela mogą być celem irańskich ataków.

„Ze swojej strony Izrael nie będzie siedział bezczynnie, gdy będą próby wyrządzenia krzywdy jego obywatelom w Izraelu i na całym świecie. Naszym bezpośrednim celem jest zaprowadzenie spokoju, który pozwoli nam zmienić ostrzeżenie podróżne na [Turkey]powiedział Lapid.

Ostrzeżenie dotyczące podróży rozgniewało Turcję, której gospodarka jest w dużej mierze uzależniona od turystyki. Ankara odpowiedziała oświadczeniem, że Turcja jest krajem bezpiecznym.

Stojąc obok Lapida, Cavusoglu powiedział, że Turcja „nie może dopuścić do tego rodzaju incydentów w naszym kraju”.

„Dostarczyliśmy niezbędne wiadomości”, powiedział, nie podając dalszych szczegółów.

Ostatnie pojednanie

Turcja, nękana trudnościami gospodarczymi, próbuje zakończyć swoją międzynarodową izolację, normalizując stosunki z kilkoma krajami Bliskiego Wschodu, w tym z Egiptem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Arabią Saudyjską.

Turcja i Izrael były kiedyś bliskimi sojusznikami, ale stosunki stały się napięte za prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który jest głośnym krytykiem polityki Izraela wobec Palestyńczyków. Dołączenie Turcji do Hamasu, ruchu, który rządzi nękaną Strefą Gazy, rozgniewało Izrael.

Kraje wycofały swoich ambasadorów w 2010 r. po tym, jak siły izraelskie zaatakowały flotyllę humanitarną zmierzającą do Gazy, która jest pod izraelsko-egipską blokadą od czasu dojścia Hamasu do władzy w 2007 r.

Zginęło dziewięciu tureckich bojowników. Izrael przeprosił Turcję za śmierć w ramach umowy wynegocjowanej przez USA, ale wysiłki na rzecz pojednania utknęły w martwym punkcie.

Turcja odwołała swojego ambasadora w 2018 r. po tym, jak Stany Zjednoczone uznały Jerozolimę za stolicę Izraela, co skłoniło Izrael do odpowiedniej reakcji. Oba kraje nie odnowiły swoich ambasadorów.

Ostatnie zbliżenie zostało zapoczątkowane przez głównie ceremonialnego prezydenta Izraela Izaaka Herzoga, który odbył kilka telefonów z Erdoganem i odwiedził Turcję w marcu, stając się pierwszym izraelskim przywódcą, który to zrobił od 14 lat.

Minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu odwiedził Izrael w zeszłym miesiącu. Była to pierwsza oficjalna wizyta tureckiego urzędnika w Izraelu od 15 lat.

Leave a Comment