UKHSA wykrywa wirusa polio w londyńskich ściekach i ogłasza incydent krajowy

Brytyjskie władze ds. zdrowia poinformowały, że „pilnie” badają odkrycie rzadkiego wirusa polio w próbkach ścieków w Londynie.

Sojusz obrazu | Obrazy Getty

Brytyjskie władze ds. zdrowia poinformowały, że pilnie badają rzadkie odkrycie wirusa polio w próbkach ścieków w Londynie, potencjalnie zagrażając statusowi Wielkiej Brytanii bez polio po raz pierwszy od prawie dwóch dekad.

Wiele próbek odpadów z oczyszczalni ścieków Beckton w Newham we wschodnim Londynie dało wynik pozytywny na obecność wirusa polio pochodzącego ze szczepionki w okresie od lutego do maja. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia ogłosiła w środę.

Od tego czasu wirus nadal ewoluował i jest obecnie klasyfikowany jako wirus polio typu 2 „pochodzący ze szczepionek”, poinformowała UKHSA, dodając, że stara się ustalić, czy dochodzi do przenoszenia zakażenia przez społeczność.

Agencja ogłosiła incydent krajowy i powiadomiła o zaistniałej sytuacji Światową Organizację Zdrowia.

„Pilnie prowadzimy dochodzenie, aby lepiej zrozumieć zakres tej transmisji, a NHS został poproszony o niezwłoczne zgłaszanie wszelkich podejrzanych przypadków do UKHSA, chociaż jak dotąd nie zgłoszono ani nie potwierdzono żadnych przypadków” – powiedziała dr Vanessa Saliba, konsultant epidemiolog w UKHSA. . , powiedział środa.

Poliomyelitis jest rzadkim wirusem, który może czasami powodować poważne choroby, takie jak paraliż, u osób, które nie są w pełni zaszczepione. Choroba była wcześniej powszechna w Wielkiej Brytanii w latach 50., ale w 2003 r. kraj został uznany za wolny od polio.

UKHSA stwierdziła, że ​​ryzyko dla ogółu społeczeństwa jest bardzo niskie, ale wezwała rodziców, aby zapewnili, że ich dzieci zostały w pełni zaszczepione przeciwko tej chorobie. W Wielkiej Brytanii powszechną praktyką jest przyjmowanie przez dzieci inaktywowanej szczepionki przeciwko polio w ramach rutynowy program szczepień; z trzema ciosami zadanymi przed ukończeniem jednego i kolejnego ciosu w wieku trzech i 14 lat.

„Większość populacji Wielkiej Brytanii będzie chroniona przed szczepieniami w dzieciństwie, ale w niektórych społecznościach o niskim zasięgu szczepień osoby mogą pozostać zagrożone” – powiedział Saliba.

Każdego roku w brytyjskim systemie kanalizacyjnym zwykle wykrywa się od jednego do trzech wirusów polio przypominających szczepionki.

Takie odkrycia zawsze były jednorazowymi odkryciami i zdarzały się już wcześniej, gdy ktoś zaszczepiony za granicą żywą doustną szczepionką przeciwko polio wrócił lub wyjechał do Wielkiej Brytanii i na krótko „zostawił” ślady wirusa polio podobnego do szczepionki w swoim stolcu.

Jednak po raz pierwszy w ciągu kilku miesięcy wielokrotnie identyfikowano grupę genetycznie spokrewnionych próbek.

Status szczepień

Naukowcy twierdzą, że sugeruje to, że istnieje pewna społeczność rozprzestrzeniona między blisko spokrewnionymi osobnikami w północnym i wschodnim Londynie.

Jak dotąd wirus został wykryty tylko w próbkach ścieków i według UKHSA nie zgłoszono żadnych powiązanych przypadków paraliżu.

Chociaż szczepienia przeciwko polio są powszechne w Wielkiej Brytanii, wskaźniki szczepień różnią się w całym kraju, przy czym społeczności o niskim wskaźniku szczepień są bardziej zagrożone.

W ciągu ostatnich kilku lat zasięg szczepień szczepionkami dla dzieci spadł w całym kraju, a zwłaszcza w niektórych częściach Londynu.

Brytyjska Narodowa Służba Zdrowia powiedziała, że ​​rodzice powinni skontaktować się z gabinetem lekarskim, aby sprawdzić, czy szczepienia ich dziecka są aktualne.

„Większość londyńczyków jest w pełni chroniona przed polio i nie będzie musiała podejmować żadnych dalszych działań, ale NHS zacznie kontaktować się z rodzicami dzieci poniżej 5 roku życia w Londynie, które nie są na bieżąco ze swoimi szczepieniami przeciwko polio, aby wezwać je do ochrony. – powiedziała Jane Clegg, główna pielęgniarka NHS w Londynie.

„W międzyczasie rodzice mogą również sprawdzić stan szczepień swojego dziecka w swojej czerwonej książeczce, a ludzie powinni skontaktować się z lekarzem rodzinnym, aby zarezerwować szczepienie, jeśli oni lub ich dziecko nie są w pełni aktualne” – dodaje.

W 2004 r. Wielka Brytania przeszła z doustnej szczepionki przeciw polio na inaktywowaną szczepionkę przeciw polio, którą podaje się w zastrzykach i zapobiega zakażeniu.

Zazwyczaj osoby zakażone poliomyelitis nie mają żadnych objawów, chociaż niektórzy mogą rozwinąć chorobę grypopodobną do trzech tygodni później. W rzadszych przypadkach wirus może atakować nerwy w kręgosłupie i podstawie mózgu, potencjalnie prowadząc do paraliżu. Czasami może atakować mięśnie używane do oddychania, co może być śmiertelne.

Pracownicy służby zdrowia twierdzą, że wczesne wykrycie wirusa byłoby ważne, aby monitorować jego rozprzestrzenianie się i zapobiegać poważniejszym przypadkom.

„W populacjach o niskim wskaźniku szczepień istnieje możliwość, że żywa szczepionka przeciwko polio może przenosić się z osoby na osobę. zaczynają powodować paraliż u osób, które nie zostały zaszczepione” – powiedział Paul Hunter, profesor medycyny na University of East Anglia.

Leave a Comment