USA pracują nad normalizacją „mapy drogowej” dla Arabii Saudyjskiej i Izraela

Biały Dom pracował wcześniej nad „mapą drogową normalizacji” między Izraelem a Arabią Saudyjską Wizyta prezydenta Bidena na Bliskim Wschodzie w przyszłym miesiącu, według czterech amerykańskich źródeł poinformowanych w tej sprawie.

Dlaczego to jest ważne: Podróż może pokazać, że administracja Bidena nadal pomagała w ocieplaniu stosunków między Izraelem a światem arabskim po tym, jak administracja Trumpa pośredniczyła Porozumienia Abrahamaco doprowadziło do porozumień normalizacyjnych między Izraelem a czterema krajami arabskimi.

Prowadzenie wiadomości: Biały Dom zorganizował w zeszłym tygodniu briefing z ekspertami think tanku na temat podróży Bidena do regionu i rozpoczął temat „mapy drogowej do normalizacji” bez podawania dalszych szczegółów, poinformowali urzędnicy.

  • Biały Dom powiedział podczas briefingu, że nie będzie porozumienia przed wizytą Bidena, ale pracują nad tym i prezydent omówi to z przywódcami Izraela i Arabii Saudyjskiej podczas podróży, podały źródła.

Co oni mówią : Biały Dom uważa, że ​​jakakolwiek mapa drogowa normalizacji zajmie trochę czasu i będzie procesem długoterminowym, powiedziało inne źródło poinformowane w tej sprawie. Inne źródło poinformowało o tej sprawie, opisując strategię jako podejście krok po kroku.

  • Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu powiedział, że „popierają poszerzanie i pogłębianie stosunków arabsko-izraelskich”.
  • Wysoki rangą izraelski urzędnik powiedział, że nie spodziewa się znaczącego przełomu w normalizacji stosunków z Arabią Saudyjską podczas podróży Bidena, ale podkreślił, że umowa umożliwiająca izraelskim liniom lotniczym korzystanie z kosmicznych linii lotniczych Saudi Airlines do lotów do Indii i Chin jest bardzo bliska.
  • „Nie postrzegamy Izraela jako wroga, ale raczej jako potencjalnego sojusznika w wielu interesach, które możemy wspólnie realizować, ale niektóre problemy muszą zostać rozwiązane, zanim będziemy mogli to osiągnąć” – powiedział na początku tego roku saudyjski książę koronny Mohammad bin Salman. , za pomocą Bloombergpowołując się na oficjalną saudyjską agencję prasową.

Szybko nadrabiaj zaległości: Administracja Bidena po cichu negocjowała między Arabią Saudyjską, Izraelem i Egiptem potencjalną umowę mającą na celu sfinalizowanie transferu dwóch strategicznych wysp Morza Czerwonego z Egiptu do Arabii Saudyjskiej, jak po raz pierwszy doniósł Axios.

  • Jeśli się powiedzie, działania mediacyjne mogą prowadzić do oddzielnych kroków normalizacyjnych.

Między wierszami: Amerykańskie źródło poinformowane o planach Białego Domu powiedziało, że dzięki mapie drogowej wierzy on, że Biały Dom stara się obniżyć oczekiwania co do tego, co jest możliwe w tej chwili, a co nie, i skupić się na rozpoczęciu procesu.

Wielkie zdjęcie: Podczas wizyty Bidena na Bliskim Wschodzie Biały Dom planuje również, aby prezydent omówił wizję „zintegrowanej obrony przeciwrakietowej i obrony morskiej” między Stanami Zjednoczonymi, Izraelem i kilkoma krajami arabskimi, w tym Arabią Saudyjską. .

  • Izraelski minister obrony Benny Gantz powiedział w poniedziałek podczas przesłuchania w Knesecie w Komitecie ds. Stosunków Zagranicznych i Bezpieczeństwa, że ​​Stany Zjednoczone i Izrael pracują nad inicjatywą pod nazwą „Obrona Powietrzna Bliskiego Wschodu”. Dodał, że wizyta Bidena wzmocni inicjatywę.
  • Gantz powiedział, że inicjatywa koncentruje się na współpracy z Centralnym Dowództwem USA i innymi krajami w regionie w celu przeciwdziałania atakom dronów, rakiet i pocisków manewrujących ze strony Iranu i jego pełnomocników.
  • Wysoki rangą izraelski urzędnik powiedział, że pomysł polega na stworzeniu regionalnej sieci radarów, czujników i systemów obrony przeciwlotniczej, które zostaną połączone w celu wczesnego ostrzegania i przechwytywania ataków.
  • Gantz powiedział, że udało się już zapobiec kilku irańskim atakom na tym obszarze. Wysoki rangą izraelski urzędnik powiedział, że jednym z takich ataków było zestrzelenie irańskiego drona nad Irakiem w lutym 2021 r. przez siły amerykańskie wykorzystujące izraelski wywiad.

Co oglądać: Niestabilność polityczna w Izraelu i przedterminowe wybory mogą zmienić kalkulacje Arabii Saudyjskiej i innych krajów regionu dotyczące kroków normalizacyjnych.

Idź dalej: USA negocjują umowę saudyjsko-izraelsko-egipską

Leave a Comment