Wirus polio zidentyfikowany w londyńskich ściekach, mówi brytyjska agencja zdrowia

Badania są w toku po tym, jak w próbkach ścieków z oczyszczalni Beckton pobranych między lutym a majem wykryto kilka blisko spokrewnionych wirusów, poinformowała w środowym oświadczeniu brytyjska agencja ds. bezpieczeństwa zdrowia (UKHSA).

„To normalne, że każdego roku w próbkach ścieków w Wielkiej Brytanii wykrywa się 1-3 wirusów polio podobnych do szczepionek, ale wciąż są to jednorazowe odkrycia, które pozostały niewykryte” – powiedział UKHSA.

„Te wcześniejsze wykrycia miały miejsce, gdy osoba zaszczepiona za granicą żywą doustną szczepionką przeciwko polio wróciła lub podróżowała do Wielkiej Brytanii i na krótko „zgubiła” ślady wirusa polio podobnego do szczepionki w kale” – dodał.

Ostatnie próbki wzbudziły alarm, ponieważ wirus „nadal ewoluował i jest obecnie klasyfikowany jako wirus polio typu 2 (VDPV 2) „pochodzący ze szczepionek”, który w rzadkich przypadkach może powodować ciężką chorobę, taką jak paraliż u osób, które nie są w pełni zaszczepiony” – powiedział UKHSA.

Nie zgłoszono żadnych przypadków wirusa, a ryzyko dla społeczeństwa uważa się za niskie. Ale Vanessa Saliba, konsultant epidemiolog w UKHSA, wezwała opinię publiczną do sprawdzenia, czy ich szczepionki przeciwko polio są aktualne.

„Większość populacji Wielkiej Brytanii będzie chroniona przed szczepieniami w dzieciństwie, ale w niektórych społecznościach o niskim zasięgu szczepień osoby mogą pozostać zagrożone” – powiedział Saliba w oświadczeniu.

„Wykrycie VDPV2 sugeruje, że prawdopodobnie doszło do rozprzestrzenienia się między blisko spokrewnionymi osobnikami w północnym i wschodnim Londynie i że teraz usuwają szczep wirusa polio typu 2 z kału” – dodano w oświadczeniu.

Od dawna trwają duże globalne kampanie szczepień w celu wyeliminowania dzikiego wirusa polio. UKHSA poinformowała, że ​​ostatni przypadek dzikiego polio w Wielkiej Brytanii został potwierdzony w 1984 roku, a Wielka Brytania została uznana za wolną od polio w 2003 roku.

Wirusy polio pochodzące ze szczepionek, takie jak te niedawno zidentyfikowane w Londynie, pochodzą od osłabionego wirusa polio w żywej doustnej szczepionce przeciwko polio stosowanej w niektórych częściach świata.

Wirusy te mogą z czasem zmieniać się, aby zachowywać się bardziej jak dziki wirus, a wirus polio pochodzący ze szczepionki może rozprzestrzeniać się, szczególnie wśród osób nieszczepionych.

Objawy poliomyelitis obejmują gorączkę, zmęczenie, ból głowy, wymioty, sztywność karku, ból kończyn i, w bardzo małym odsetku przypadków, paraliż, który często jest trwały. Nie ma lekarstwa na poliomyelitis.

Leave a Comment