Wydajność w grach Intel Arc A380 rozczarowuje we wczesnych recenzjach

Dlaczego to jest ważne: Intel mógł chcieć wykorzystać szansę dzięki swoim procesorom graficznym Intel Arc, ale firma musiała opóźnić ich premierę, a nawet ograniczyć początkową dostępność na rynku azjatyckim. Teraz, gdy ukazała się pierwsza niezależna recenzja karty graficznej Arc do komputerów stacjonarnych, brak wiary Intela w jego oddzielne procesory graficzne wydaje się uzasadniony.

Jeszcze nie widzieliśmy procesora graficznego Intel Arc poza Korea Południowa i Chiny, pomimo początkowej obietnicy, że firma zalała rynek szeroką gamą modeli komputerów stacjonarnych i laptopów. Jednak sądząc po pierwsze punkty orientacyjne i stosunkowo powolny rozwój sterowników wokół oddzielnych procesorów graficznych Team Blue, firma mogła zdecydować się na wolniejsze podejście do wprowadzenia ich na rynek globalny.

W zeszłym miesiącu Intel powiedział jego komputerowe karty graficzne Arc A-series będą przez kilka miesięcy dostępne wyłącznie w Chinach. Pierwszym modelem, który trafił na rynek, był Arc A380, podstawowy procesor graficzny, który: włócznia tydzień temu z ceną 1030 juanów, nieco ponad 150 dolarów.

Nowa karta graficzna nie jest imponująca pod względem chłodzenia, wyjść wideo czy ogólnej estetyki. Jednak Intel twierdzi, że jest do 25% szybszy niż Radeon RX 6400 AMD o podobnej cenie. Jeśli spojrzysz na specyfikacje, Arc A380 ma kilka gadżetów, takich jak sześć gigabajtów pamięci GDDR6 podłączonej przez 96-bitową magistralę, interfejs PCIe 4.0 x8 i trzy porty DisplayPort 2.0.

To powiedziawszy, pierwsza niezależna recenzja opublikowana przez użytkownika Bilibili Shenmedounengce sugeruje, że część Intela nie działa tak dobrze poza syntetycznymi testami porównawczymi, gdzie znajduje się pomiędzy Radeonem RX 6500 XT i te z Nvidii RTX-3050. Jeśli przeprowadzisz testy 3DMark Port Royal i Timespy, poczujesz nawet, że A380 ma lepsze ray tracing w porównaniu z ofertami podstawowymi AMD.

W rzeczywistych testach gier Arc A380 okazał się mniej wydajny niż AMD Radeon RX6400obejmuje to popularne tytuły, takie jak PUBG, GTA 5, Shadow of the Tomb Raider, League of Legends, Forza Horizon 5 i Red Dead Redemption 2. W rzeczywistości podstawowa karta graficzna Intela wydaje się mniej wydajna niż ta od Nvidii. GTX-1650 na DirectX 11, DirectX 12 i Vulkan.

Nie byłoby łatwo znaleźć usprawiedliwienie dla tak słabej wydajności w porównaniu z GPU wprowadzonym przez Nvidię w 2019 roku, zwłaszcza że karta została sparowana z procesorem Intel Core i5-12400 – co jest doskonały procesor do gier.

Rodzi to pytanie, czy Intel stara się kupić więcej czasu na udoskonalenie sterowników Intel Arc, ale wydajność procesora graficznego A380 jest rozczarowująca, chyba że weźmie się pod uwagę jego stosunkowo niską cenę. Modele z wyższej półki mogą przedstawiać inną historię, ale będziemy musieli poczekać i zobaczyć.

Leave a Comment