Xbox Cloud Gaming zyskuje obsługę myszy i klawiatury oraz usprawnione opóźnienia

Microsoft przygotowuje się do dodania obsługi myszy i klawiatury do swojej usługi Xbox Cloud Gaming (xCloud), która przesyła strumieniowo gry Xbox na telewizory, komputery PC, urządzenia mobilne i nie tylko. Gigant oprogramowania drażnił dodatek na początku tego roku, a teraz zachęca twórców gier do przygotowania się wkrótce na obsługę myszy i klawiatury oraz duże ulepszenia opóźnień w Xbox Cloud Gaming.

„Xbox obsługuje klawiaturę i mysz od kilku lat i pracujemy nad dodaniem go do strumieniowania dla użytkowników komputerów PC” wyjaśnia Morgan Brown, inżynier oprogramowania w zespole Microsoftu ds. strumieniowania gier na konsolę Xbox. „Ale możesz zacząć dodawać go do swojej gry już teraz, a użytkownicy klawiatury i myszy Twojej konsoli to docenią. Włączy się przesyłanie strumieniowe, gdy skończymy go dodawać.

Symulator lotu Microsoft szef Jorg Neumann drażniony wcześniej że dodanie obsługi myszy i klawiatury w Xbox Cloud Gaming może pojawić się tego lata. Ponieważ Microsoft zachęca programistów, aby zaczęli więcej zastanawiać się nad obsługą myszy i klawiatury podczas strumieniowego przesyłania gier Xbox na PC, prawdopodobnie wkrótce zaczniemy to widzieć.

Umożliwi to użytkownikom Xbox Cloud Gaming przesyłanie strumieniowe gier Xbox, a nie gier komputerowych, za pomocą myszy i klawiatury. Możemy zobaczyć gry takie jak morze złodziei, Minecraft, Nieskończona aureolai nawet Fortnite wszystkie obsługują mysz i klawiaturę za pośrednictwem Xbox Cloud Gaming. Jednak lista gier na konsolę Xbox, które obsługują mysz i klawiaturę, jest wciąż stosunkowo niewielka. Będzie to szczególnie przydatne, gdy Microsoft rozszerza bibliotekę gier Xbox Cloud Później tego roku.

Deweloperzy Xbox otrzymają nowe interfejsy API, aby poprawić opóźnienia transmisji.
Zdjęcie: Microsoft

Wraz z obsługą myszy i klawiatury Microsoft daje również programistom więcej sposobów na poprawę opóźnień przesyłania strumieniowego w swoich grach. Firma Microsoft pracuje nad nowym interfejsem Display Details API, który pozwala zaoszczędzić do 72 ms całkowitego opóźnienia. Osiąga się to dzięki zastosowaniu Direct Capture, które replikuje funkcje sprzętowe w oprogramowaniu, aby wyeliminować czas oczekiwania na VSync i podwójne lub potrójne buforowanie, a nawet skalowanie potrzebne w przypadku telewizorów.

Skalowanie i artefakty zwiększają opóźnienie strumieniowania gier, a wiele gier obsługuje już funkcję Direct Capture, aby poprawić ich wydajność w usłudze Xbox Cloud Gaming. Opóźnienie może spaść nawet do 2-12 ms, w porównaniu do 8-74 ms w przypadku tradycyjnego potoku wyświetlania. Istnieją jednak pewne ograniczenia. Przechwytywanie bezpośrednie obsługuje tylko maksymalną rozdzielczość 1440p i nie obsługuje jeszcze rozdzielczości dynamicznej ani HDR.

Ograniczanie rozdzielczości nie będzie obecnie problemem dla większości twórców gier, ponieważ Xbox Cloud Gaming przeskalowuje gry do 720p na urządzeniach mobilnych i 1080p na PC i w Internecie. Microsoft spodziewa się, że w końcu będzie obsługiwał wyższe rozdzielczości, ale nie ma osi czasu dla obsługi 1440p lub 4K dla nowa aplikacja Xbox TV. „Wierzymy, że jest to coś, co zmieni się z czasem, w zależności od różnych urządzeń, warunków sieciowych i ulepszeń stosu przesyłania strumieniowego” – mówi Brown. Wkrótce deweloperzy będą mogli przetestować swoje gry i dowiedzieć się, jak obsługiwać funkcję Direct Capture.

Przechwytywanie bezpośrednie poprawia opóźnienia przesyłania strumieniowego w Xbox Cloud Gaming.
Zdjęcie: Microsoft

Ulepszenia opóźnień mają kluczowe znaczenie dla usług strumieniowania gier, takich jak Xbox Cloud Gaming, a jak pokazuje Direct Capture, nie chodzi tylko o zmniejszenie opóźnień w sieci. Nvidia uruchomiła swój Poziom GeForce Now RTX 3080 w zeszłym roku, z imponującą poprawą opóźnień. Nvidia zbudowała własną technologię Adaptive Sync, która zmienia renderowanie gier w celu dopasowania do monitora synchronicznego i umożliwia GeForce Now synchronizację strumieniowych gier z dowolnym monitorem 60 Hz lub 120 Hz.

Adaptive Sync firmy Nvidia zmniejsza również pewne buforowanie między procesorem a GPU po stronie serwera, a wynik końcowy jest nieco imponująca poprawa opóźnień o tym, co jest dostępne w Google Stadia lub Xbox Cloud Gaming. Sama Nvidia twierdzi, że pokonał Xbox Series X działa lokalnie z prędkością 60 fps dzięki obsłudze GeForce Now 120 fps.

Leave a Comment